Dobrovolní hasiči

16.07.2020

Ještě před 5 lety neměl Dvůr Králové nad Labem výjezdovou jednotku dobrovolných hasičů. Věc nevídaná, ojedinělá a také velmi ostudná. Odůvodnění byla různá - od nedostatku vhodných lidí až po obrovskou finanční náročnost.

V červenci 2016 však vznikla jednotka v Žirči a v březnu 2019 také ve Verdeku. Bylo nutné hasiče vybavit materiálně, začít opravovat roky neudržované budovy a techniku, ale personální zajištění členů musely obě jednotky zvládnout samy. V současnosti se mohou SDH Žireč i SDH Verdek pochlubit množstvím dětí, které se věnují požárnímu sportu, a také několik desítek členů SDH. Třicet z nich je i přes svá občanská zaměstnání připraveno ve dne v noci naskočit do zásahových aut, aby pomáhali v krizových situacích, v nichž se může naráz ocitnout každý člověk nebo rodina. V té chvíli bude jedno, jestli pomáhají hasiči profesionální nebo dobrovolní, ale je důležitá jakákoliv rychlá a odborná pomoc.

Cením si toho, že se dnes, na rozdíl od většiny daleko větších měst, můžeme pochlubit existencí dvou výjezdových jednotek dobrovolných hasičů. Považuji to za jeden z největších úspěchů vedení města od roku 2014. Bez nadšení a obětavosti dobrovolných hasičů, velitele profesionálních hasičů HZS Dvůr Králové nad Labem Zdeňka Šedivky nebo krizového manažera města Pavla Lva, ale i pochopení hasičských funkcionářů okresních a krajských by všechno trvalo nepoměrně déle. Děkuji tedy všem, kteří mají zásluhu na tom, že v této oblasti už není město Dvůr Králové nad Labem ostudou kraje, ale začíná být jeho chloubou.

Ing. Jan Jarolím, starosta města