30 let od sametové revoluce

16.07.2020

Loni v listopadu jsme si připomněli 30. Výročí sametové revoluce. Kam jsme se od té doby posunuli? Jak se nám třicet let od listopadu 1989 žije?

Od roku 1989 jsme rozdělili federativní republiku na dva suverénní státy a stali se plnohodnotným aktivním členem NATO i Evropské unie.

Dnes bereme jako naprostou samozřejmost věci, které byly před rokem 1989 nemožné: můžeme svobodně cestovat nebo studovat v zahraničí. Každý z nás dnes může prakticky bez omezení podnikat - pokud nás tedy v počátku neodradí a později náš entuziazmus nezabije zamlžená byrokratická bažina, která již dlouhá desetiletí drobným podnikatelům komplikuje jejich snahy a která řídne opravdu jen velmi pomalu a pozvolna. Máme svobodu projevu, která je ohraničena pouze naší ústavou, Listinou základních práv a svobod a logickým mantinelem v podobě povinnosti neporušovat práva někoho jiného. Komentovat dnes může s trochou nadsázky kdokoliv cokoliv - od pestrosti sousedovy snídaně až po politické poměry - dříve nepředstavitelné. Máme nepoměrně vyšší platy, souběžně s tím ale také neustále zdražují nájmy, zboží i služby, kterých ale na druhou stranu máme k dispozici nepřeberné množství v různých podobách i kvalitě.

Přes všechny pochybnosti, které pramení hlavně z občasné neschopnosti si jednoduše uvědomovat, v jakých poměrech jsme žili dříve, si troufnu napsat, že se máme velmi dobře. Je znát rostoucí tendence životní úrovně obyvatelstva - na počtu automobilů, skladbě techniky od mobilů přes počítače v domácnostech, možnosti získat zaměstnání, ale třeba i na produkci odpadů, která rok od roku roste.

Zároveň však musíme mít stále na zřeteli, že demokracie je velmi křehká záležitost. Měli bychom ji ochraňovat a soustavně pečovat o všechno, co nám přináší a co už někdy bereme jako samozřejmost.

Ing. Jan Jarolím, starosta města